Kunst på campus Ilimmarfik
Disse sider beskriver kort værker af følgende seks kunstnere: Aka Høegh, Anne-Birthe Hove, Julie Edel Hardenberg, Miki Jacobsen, Hans Lynge og Harald Moltke.
De første fire kunstnere repræsenterer det mere nutidige og moderne, og de to sidste kunstnere repræsenterer noget mere traditionelt for Grønland.
Vi er stolte og glade over, at netop disse kunstnere har fundet plads på Ilimmarfik, og at så mange kan få daglig glæde af deres værker.
I forbindelse med indvielsen af Ilimmarfik modtog stedet flere af værkerne som gaver. Således er værkerne af Aka Høegh finansieret af Kunstfonden Danmark-Grønland, mens værkerne af Anne-Birthe Hove er finansieret af Augustinusfonden. Fotografierne af Julie Edel Hardenberg er en gave fra kunstneren selv, og værket af Miki Jacobsen er en gave fra Nuup Kommunea.