Ilisimatusarfik-forskning i Videnskabens Top 5
Ilisimatusarfik er flot repræsenteret helt i toppen af dansk forskning
Ilisimatusarfik er flot repræsenteret helt i toppen af dansk forskning.
Fredag den 19. december 2025 offentliggjorde det danske tidsskrift Ingeniøren årets resultat af Videnskabens Top 5 - og her var forskningsprojektet QIMMEQ blandt de fem nominerede.
Forskningsprojektet Microflora Danica fra Aalborg Universitet blev dette års vinder.
Siden 2004 har Ingeniørens redaktion hvert år udpeget fem forskningsresultater, som de vurderer har markeret sig særligt i årets løb. Initiativet er den danske pendant til det internationale tidsskrift Science og deres anerkendte Breakthrough of the Year.
Årets fem udvalgte forskningsresultater spænder bredt og dækker områder som genetik, kvanteteknologi, mikrobiologi, nanoteknologi samt laser- og holografiteknik. Fælles for dem alle er, at de er blevet præsenteret i dybdegående artikler på ing.dk - og at de udspringer af forskning på tværs af flere universiteter.
Et af dem har rod i Grønland.
Forskningsprojektet QIMMEQ, som undersøger de grønlandske slædehundes genetiske historie og kulturelle betydning, er et samarbejde mellem Globe Instituttet på Københavns Universitet og Ilisimatusarfik. Projektet bygger på et tæt samspil mellem international forskning og lokal viden - og netop den kombination har været med til at placere projektet blandt årets fem mest markante forskningsresultater.
Nomineringen i Videnskabens Top 5 er en markant anerkendelse. Ikke blot af projektets videnskabelige resultater, men også af det langvarige og tværinstitutionelle samarbejde bag. Samtidig er det et tydeligt skulderklap til alle de forskere, der hver dag arbejder for at skabe ny viden med udgangspunkt i Grønland.
Ilisimatusarfik ønsker et kæmpestort tillykke til alle forskerne bag QIMMEQ-projektet.
FACEBOOK
LINKEDIN
Kopier link