Dudo & Povl Brandt
Fonden er stiftet af direktør Povl Brandt og Augusta (kaldet Dudo) Brandt.
Fondens formål er almennyttigt og velgørende.
Fondens midler anvendes til nedenstående formål:
- Uddannelsesstøtte til grønlandske eller skandinaviske studerende, der allerede er i gang med eller skal påbegynde en videregående uddannelse (hvorved forstås enhver uddannelse ud over gymnasium, højere handelseksamen og lignende), uanset om uddannelsen finder sted i eller uden for Grønland, herunder tillige økonomisk støtte til praktik- eller arbejdsophold som led i en sådan videregående uddannelse
- Støtte til grønlandske eller skandinaviske akademikeres forskning eller ph.d-studier ved Ilisimatusarfik
Den ovennævnte uddannelsesstøtte og støtte til ikke-grønlandske, men skandinaviske ansøgere, kan dog alene ydes, såfremt ansøgeren har haft den væsentligste del af sin opvækst på Grønland og ansøgeren endvidere er eller vil være bosiddende på Grønland på tidspunktet for påbegyndelsen af den uddannelse eller forskning eller det studie, hvortil der søges om støtte.
Bestyrelsen afholder normalt møde to gange om året (februar / marts og september / oktober).
Ansøgningen skal indsendes senest 1 måned før og alene omhandle støtte til fremadrettede aktiviteter. Det vil sige: der ydes ikke støtte til allerede gennemførte projekter, aktiviteter, studieture m.m.
Henvendelse: Laila Langkjær Henriksen, llk@gorrissenfederspiel.com.
Ansøgning fremsendes ved at benytte online ansøgningsskema.
Brug for studievejledning? Kontakt os nemt og hurtigt
Find inspiration til dine studier på Ilisimatusarfik