Søg på Ilisimatusarfik

Dimission 2016

26.02.2016

09.00 - 10.00

  • Morgenmadsbuffet inden selve dimissionen (Panoptikon)

10.00

  • Åbning af årets dimission

10.00 - 12.00 

  • Velkomst v/ institutledere Gitte Tróndheim og Mette Sonniks

  • Tale fra Naalakkersuisoq for Uddannelse, Kultur, Forskning og Kirke, Nivi Olsen

  • Musikindslag med Thelma Kajsdottir Lyberth

  • Talerrække for afdelingerne til dimittenderne

    • Afdeling for Kultur- og Samfundshistorie med tale fra afdelingsleder Gitte Tróndheim

    • Afdeling for Sociale Forhold med tale fra afdelingsleder Jeanette Sandy Shalmi

    • Afdeling for Sprog, Litteratur og Medier med tale fra afdelingsleder Karen Langgård

    • Afdeling for Journalistik med tale fra afdelingsleder Naja Paulsen

    • Afdeling for Samfundsvidenskab med tale fra afdelingsleder Maria Ackrén

    • Afdeling for Oversættelse og Tolkning med tale fra afdelingsleder Laila Hedegaard Pedersen

  • Fællessang: Nuilersup qilaap af Hans Lynge

  • Årets gæstetaler: MIO ́s børnetalsmand Aviaja Egede Lynge

  • Prisoverrækkelser

    • KNI's pris til bachelor med højeste gennemsnit

    • Sulisitsisut / Grønlands Erhverv's pris til kandidat med højeste gennemsnit

  • Dimittenders taler

    • Tale på vegne af bachelorerne - Athena Mathæussen

    • Tale på vegne af kandidaterne - Pipaluk Lynge

  • Ili Ili - Ilisimatusartut peqatigiiffiat's tale v/ Forkvinde Vivi Vold

  • Fællessang: Ullut pilluarnavissut af Pavia Petersen

12.00

  • Fotografering af dimittenderne (fotografering ude hvis vejret er til det, ellers inde)

12.00 - 14.00

  • Reception med servering af lille forfriskning (første sal mellem bibliotek og auditorium) .. alle deltagere er velkomne

 

Dimitterede anno 2016


Afdeling for Kultur- & Samfundshistorie

  1. Marius Eliasen (bachelor)
  2. Per Kristian Nicolaisen (bachelor)
  3. Niviaq Samuelsen (bachelor)
  4. Karl Inuk Faurschou (bachelor)
  5. Arnaq Frederiksen (bachelor)
  6. Pipaluk Lynge (kandidat)
  7. Magdalene Møller (kandidat)

Afdeling for Sociale Forhold

  1. Aila Rosing Nilsson (bachelor)
  2. Aviâja Madsen (bachelor)
  3. Pilunguak Poulsen (bachelor)
  4. Helene Kreutzmann (bachelor)
  5. Ina Mathiasen (bachelor)
  6. Sofie Dorthe Olsen (bachelor)
  7. Peter Lyberth (bachelor)
  8. Johanne-Inuk Petersen (bachelor)
  9. Karen Lund Fleischer (bachelor)
  10. Maliina Chemnitz Titussen (bachelor)
  11. Nukannguaq Reimer Storch (bachelor)
  12. Laannguaq H. Josefsen (bachelor)

Afdeling for Sprog, Litteratur & Medier

  1. Ellen Eisner (bachelor)
  2. Nivi Jensen Nielsen (bachelor)
  3. Sofie Petersen (bachelor)
  4. Elin Neshamar (bachelor)
  5. Camilla Kleemann-Andersen (bachelor)
  6. Niviaq Holm (kandidat)

Afdeling for Journalistik

  1. Sara K. Jakobsen (bachelor)
  2. Nina-Vivi Andersen (bachelor)
  3. Dorthea Johansen (bachelor)
  4. Bibi Nathansen (bachelor)
  5. Mads Poul Brandt Pedersen (bachelor)
  6. Katrina Lindberg (bachelor)

Afdeling for Samfundsvidenskab 

  1. John Enggaard (bachelor)
  2. Kuluk J. R. Lyberth (bachelor)
  3. Juliane Henningsen (bachelor)
  4. Aviaja Holm Jensen (bachelor)
  5. Sikkerninnguaq Hard Lorentzen (bachelor)
  6. Hanne Rasmussen (kandidat)
  7. Inga Lisa Olsen (kandidat)

Afdeling for Oversættelse & Tolkning

  1. Athena Clara Mathæussen (bachelor)


Foredrag på KNR

Hør Ilisimatusarfiks offentlige foredrag online på KNRs website

Link til KNR

Find forsker

Kom nemt i kontakt med vores forskere på Ilisimatusarfik

Læs mere